W tym roku już po raz 25 obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Zgromadzenie Ogólne ONZ w tym roku pragnie zwrócić naszą uwagę na coraz bardziej rosnące zużycie wody, a przez to marnowanie tego drogocennego zasobu niezbędnego do życia. Produkujemy coraz więcej ścieków i marnujemy wodę nie zwracając uwagi na to co się z nią dzieje.

Z danych ONZ wynika, że 80% ścieków trafia do środowiska naturalnego bez oczyszczenia!

Oprócz tego, że marnujemy wodę, niszczymy środowisko naturalne i szkodzimy sami sobie. Prawie
2 miliardy ludzi na świecie korzysta z zanieczyszczonej wody, która powoduje choroby zakaźne takie jak: cholera, czerwonka,  dur brzuszny czy polio. Z powodu braku czystej wody oraz braku higieny rocznie umiera ok. 850 tys. ludzi.

22 marca w Światowy Dzień Wody ONZ apeluje do nas wszystkich, aby nie marnować bezmyślnie wody. Każdy z nas może zrobić coś dobrego w tej sprawie m.in. zakręcając kran przy myciu zębów, wymieniając nieszczelne krany albo zużyte spłuczki, które w kilka godzin marnują cenne litry wody.

Musimy podjąć działania, które pomogą odzyskiwać zużytą wodę. Oprócz oczyszczania ścieków trzeba stworzyć system, który pozwoli zużytą wodę używać ponownie do innych celów np.: czyszczenia ulic albo samochodów. Również przemysł powinien stosować system, który ograniczałby zużycie czystej wody, a tam gdzie jest to możliwe powinien stosować wodę odzyskaną w procesie produkcji.