Wycieczka edukacyjna z okazji Światowego Dnia Wody.

Z okazji Światowego Dnia Wody odwiedzili nas uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego – Centrum Edukacji w Płocku.

Zajęcia ekologiczne zostały przeprowadzone na terenie Ujęcia Wody „Grabówka” oraz głównej Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Górnej 56B w Płocku. Na miejsce wycieczkowiczów dowiózł autobus użyczony specjalnie  na tę okazję przez Komunikacje Miejską Płock.

Zwiedzanie zaczęliśmy od jednego z naszych najbardziej urokliwych obiektów – Ujęcia Wody „Grabówka”. Goście mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces ujęcia wody z Wisły, jej biomonitoring, w którym biorą udział żywe małże, a następnie jak za pomocą pomp woda jest dostarczana do stacji uzdatniania wody.

Wycieczka udała się na główną Stację Uzdatniania Wody przy ul. Górnej, gdzie procesowi jej oczyszczenia poddaje się ok. 98 % wody dostarczanej mieszkańcom Płocka.  Pracownicy Wydziału Produkcji Wody i Działu  Laboratorium szczegółowo objaśniali poszczególne etapy procesu uzdatniania wody, konieczne do uzyskania końcowego efektu , jakim jest  wysokiej jakości woda gotowa do spożycia przez mieszkańców, znana pn. Płocczanka prosto z kranu.

W trakcie spotkania rozmawialiśmy również z młodzieżą o tym, jak oszczędnie i z rozsądkiem korzystać z najcenniejszego dobra, jakim jest woda zdatna do picia, a  także o kampanii „Zmień nawyki, toalety to nie śmietniki”, wpisującej się w cele ochrony zasobów wodnych i środowiska naturalnego promowane przez ONZ w ramach obchodów #WorldWaterDay