*Ciekawe tematy [Magia wody – dlaczego tak dobrze się w niej czujemy]


Nie bez powodu na najlepsze pomysły wpadamy w wannie podczas kąpieli lub pod prysznicem, który jest dla nas zastrzykiem energii. Woda potrafi wyciszyć myśli, uspokoić ciało i dać nam chwilę oddechu, zatrzymując galopującą rzeczywistość.

Woda jest niezbędna do życia – wie o tym każdy. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie ukojenie, harmonię i piękno potrafi w nas wyzwolić. W wodzie czujemy się zrelaksowani, zmęczone mięśnie odpoczywają, a wycieńczony umysł regeneruje siły.

Woda to najbardziej znaczący ilościowo składnik ciała ludzkiego. Wszystkie procesy organizmu zachodzą w środowisku wodnym. Właściwe nawodnienie to jeden z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania organizmu. Odgrywa ono ważną rolę w większości reakcji biochemicznych, zachodzących w ludzkim ciele. Tkanka mięśniowa składa się przecież głównie z wody. Zawarta we krwi i płynach organicznych, rozprowadza pokarm oraz energię po całym organizmie. Przepływ wody umożliwia aktywne życie.

W wodzie poprawia się krążenie krwi oraz dotlenienie mięśni. Dźwięk płynącej wody z prysznica lub z kranu wpływa rozluźniająco i kojąco.

Na co dzień szukamy szybkich sposobów na ukojenie nerwów, na uspokojenie szaleńczego tempa, jakie narzucają nam dzisiejsze standardy życia. Jednocześnie, coraz częściej staramy się żyć w zgodzie z naturą i potrzebami własnego ciała i duszy. Coraz bardziej popularne stają się zabiegi hydroterapii, które można przeprowadzić w zaciszu domowej łazienki. Podstawą tu jest oczywiście woda i umiejętne korzystanie z jej dobrodziejstw. Przynosi ona wspaniałe ukojenie nadwerężonym zmysłom, oczyszcza ciało i duszę, łagodzi objawy stresu i bólu, którego wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstaje pod wpływem różnych bodźców. W psychologii ból jest nazywany instynktem, który prowadzi do uruchomienia odpowiednich form zachowań w celu jego usunięcia. Dzięki wodzie możemy go zniwelować i sprawić, że poczujemy się lekko i rześko. Woda przyniesie nam ukojenie i radość. Wymyje wewnętrzne napięcia i niepożądane wrażenia.

Ciepła kąpiel podnosi ciśnienie krwi, powoduje, że przepływa ona szybciej, dotleniając każdy fragment ciała. Czujemy się wtedy wypoczęci i gotowi do podejmowania dalszych wyzwań.

Z kolei letni prysznic zmniejsza dyskomfort po ciężkim treningu, kiedy nadwerężone mięśnie odmawiają posłuszeństwa. Im chłodniejsza woda, tym kwas mlekowy odpowiedzialny za stany zapalne mięśni (czyli ich ból następnego dnia) jest szybciej usuwany z organizmu. Lekarze sportowi polecają taką formę regeneracji.

Środowisko wodne ma także znakomity wpływ na osoby, które większość czasu spędzają za biurkiem. Zastałe, skurczone mięśnie idealnie wracają do pełnej sprawności pod wpływem ciepłej wody. Dodatkowo naprzemienny (raz ciepły, raz zimny) strumień spod prysznica puszczony na plecy w okolice karku i barków jest fantastycznym zamiennikiem dla masażu, gdy nie mamy na niego czasu. Po takiej kąpieli gromadzony przez kilka godzin stres spływa wraz z wodą.

Woda sprzyja inspiracjom i powstawaniu nowych idei. Jednostajny szum prysznica uspokaja gonitwę myśli, pozwalając na ich uporządkowanie. Kiedy nasze ciało znajduje się w komfortowych warunkach, umysł osiąga stan pełnego relaksu, serce pompuje odpowiednio dużo krwi, a tkanki są dotlenione, to jest to moment, w którym mózg działa najefektywniej.

Strefa wody to bezkresne królestwo łagodnych odcieni emocji. Podczas wielu terapii psychologicznych radzi się, aby biorąc kąpiel odpłynąć myślami do miejsc, które budzą pozytywne skojarzenia, w których się było, lub które chciałoby się odwiedzić. W takich warunkach każdy może poczuć ogarniającą, łagodną falę zadowolenia.

Jak oszczędzać wodę

Brak wody to problem, który wydaje nam się kompletnie nierealny. Woda jest wszędzie zarówno w kranach jak i w sklepach. Trudno problemem braku wody motywować jej oszczędzanie. Pozostaje jednak kwestia oszczędności finansowej, która wiele osób może zainteresować poniższymi wskazówkami.

  • Wycieki wody – są odpowiedzialne za 13% zużycia wody. Możesz sprawdzić swoją instalację zakręcając wszystkie kurki i sprawdzając czy wskazanie licznika zmieniło się w przeciągu godziny od zakręcenia wody.
  • Kapiące krany potrafią nakapać ponad litr wody dziennie. Mnożąc to przez ilość kranów oraz ilość dni w okresie rozliczeniowym, może się okazać, że zarobisz kolejne 10-20zł.
  • Cieknące toalety są cichymi pożeraczami wody. Wsadź do zbiornika z wodą kolorową kostkę toaletową i sprawdź czy po ściankach sedesu nie uciekają Ci pieniądze!
  • Woda używana do mycia rąk i naczyń wcale nie musi być lana w hurtowych ilościach. Zamontuj sitko do rozpraszania strumienia oraz inne dodatki nadmuchujące strumień wody, a zobaczysz, że ręce są tak samo czyste przy mniejszym zużyciu wody.
  • Zamontuj rozpraszające sitka w swoim prysznicu. Możesz zaoszczędzić nawet połowę wody na każdej kąpieli.
  • Myj owoce i warzywa w misce z wodą a nie pod kranem.
  • Zamiast gotowania warzyw wsadź je do mikrofali (podobno zachowuje się w ten sposób więcej składników odżywczych).
  • Nie myj podwójnie naczyń. Korzystaj ze zmywarki bez wstępnego mycia w zlewie.
  • W ogrodzie stosuj ściółkę przykrywającą ziemię. Zapobiega ona jej wysuszaniu i zachowuje więcej wody
  • Korzystaj z nawadniania ziemi poprzez wkopane w nią dozowniki wody zamiast oblewać powierzchnię gruntu